شنبه 8 دی 1397  04:09 ب.ظ

تاریخچه شهر مشهد

در اولین بخش از راهنمای سفر به مشهد به تاریخچه این شهر قدیمی میپردازیم.

حوضه رودخانه کشف‌ رود از دوران پیش از اسلام، بدلیل داشتن شرایط مناسب طبیعی یکی از مناطق خوب برای سکونت انسان ها به شمار میرفت که شهر مشهد در این مکان ساخته شده است. در این منطقه در ابتدا اقوام غیر آریایی سکنا داشتند.
در فاصله چند کیلومتری از شهر مشهد، شهر تاریخی توس که آرامگاه حکیم سخن ابوالقاسم فردوسی نیز در آنجا میباشد ،قرار داشته است که در داستان های اسطوره ای ایران، بنای اصلی شهر توس را به جمشید و تجدید بنای آن را به شهر توس، پهلوان و سپهسالار ایرانی نسبت می‌دهند.

تصاویر مشهد قدیم
شهر توس در زمان حکومت عثمانیان ، توسط اعراب بطور کامل فتح شده است. در دوره اسلامی این منطقه بخشی از ولایت توس به مرکزیت شهر تابران بوده است که آبادی‌های همچون سناباد و نوقان که امروزه بخشی از شهر مشهد میباشند را نیز در بر می‌گرفت.
حمید بن قحطبه طائی در دوران حکومت هارون عباسی، حاکم خراسان بود و کاخی مجلل در میان باغی زیبا و چند کیلومتری سناباد داشته است. هارون عباسی که در سال ۱۹۳ هجری قمری برای سرکوب شورشیان سمرقند عازم آن شهر شده بود، در میانه راه و در بخش نوغان بیمار میشود و طبق وصیت خود، او را در باغ حاکم شهر دفن میکنند.

عکسهای مشهد قدیم
پس از هارون عباسی حکومت به دست مامون عباسی میرسد که مامون با اصرار فراوان حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) را به شهر توس می آورد و حضرت پس از یکسال اقامت در توس در منزل امیر سناباد مسموم میشود و به شهادت میرسد و مامون پیکر مطهر این امام بزرگوار را در نزدیک قبر هارون به خاک میسپارد که از آن پس آن نقطه «مشهد الرضا» که به معنی «محل شهادت رضا» و به اختصار مشهد میباشد ،نام گرفت.

تصاویر مشهد قدیم
مردم شهر توس ،پس از حمله وحشیانه مغولان به ایران و ویران کردن شهر توس ، به مشهد مهاجرت میکنند و بهمین علت شهر مشهد توسعه میابد. شهر مشهد در زمان حکومت نادرشاه افشار به عنوان پایتخت ایران انتخاب شده بود و محل حکومتی نادرشاه بوده است.

عکسهای قدیمی مشهد

معرفی شهر مشهد

در ادامه راهنمای سفر به مشهد به بخش معرفی این شهر میرسیم و در اینجا قصد معرفی شهر مشهد به شما عزیزان را داریم. پس با ما همچنان همراه باشید.

در قسمت شمالشرقی کشور پهناور ایران، استان خراسان رضوی قرار دارد که مرکز این استان بزرگ، شهر مقدس مشهد است. شهر مشهد به دلیل وجود بارگاه ملکوتی ولی نعمت ایرانیان و هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت ،حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) مورد توجه تمام ایرانیان و شیعیان جهان میباشد و به همین علت شهر مشهد را پایتخت معنوی ایران مینامند.

معرفی شهر مشهد
همچنین شهر مشهد در سال ۲۰۱۷ بعنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام نیز انتخاب شده است که در این سال برنامه های مختلفی توسط شهرداری مشهد جهت معرفی این شهر مذهبی به جهان اسلام انجام شده است.
شهر مشهد که جمعیتی حدود پنج میلیون نفر در آن زندگی میکنند ،بدلیل موقعیت های مختلفی همچون موقعیت های اقتصادی، مذهبی، صنعتی و جمعیتی که در خود دارد، بعد از شهر تهران که پایتخت ایران میباشد، دومین شهر مهم ایران به شمار میرود و نگاه ویژه ای به این شهر وجود دارد. در اینجا شمارو دعوت میکنم در تور مشهد نوروز 98 شرکت کنید و از امکانات عالی این تور لذت سفر رو تجربه کنید

برای مشاهده ادامه پست روی منبع کلیک کنید ..!


  • آخرین ویرایش:شنبه 8 دی 1397
نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات