پنجشنبه 22 اسفند 1398  12:55 ب.ظ

یکی از انواع طلاق، طلاق توافقی است؛ یعنی طلاقی که زن و شوهر متقاضی آن هستند و در همه امور با یکدیگر توافق کرده اند و با مراجعه به دادگاه خانواده، اعلام توافق خود را در اموری از قبیل حضانت فرزند بعد از طلاق، ملاقات فرزند، نفقه ایام عده، شیوه استرداد جهیزیه، وصول مهریه و ... می نویسند و به دادگاه تقدیم می کنند.
برای گرفتن طلاق توافقی، زن و شوهر باید به همراه شناسنامه و عقد نامه به دادگاه بروند و فرم درخواست را پر و همه موارد و مسایل مانند حضانت فرزند و ملاقات با او و نیز امور مالی مانند مهریه، جهیزیه و نفقه را مشخص کنند. پس از تقدیم دادخواست، طبق روال معمول، دادگاه به آنها تکلیف می کند که هر یک از زوجین داوری از میان بستگانشان معرفی کند که این داوران باید با زوجین مذاکره کنند و سعی در مصالحه آنها داشته باشند. اگر داوران به نتیجه ای نرسیدند، گزارش خود را به دادگاه ارایه می دهند و دادگاه نیز بر اساس توافق زوجین گواهی عدم امکان سازش صادر می کند و آنها می توانند با ارایه گواهی به دفترخانه طلاق، صیغه طلاق را جاری و ثبت کنند.

طلاق توافقی یعنی طلاقی که زن و شوهر متقاضی آن هستند و در همه امور با یکدیگر توافق کرده اند و با مراجعه به دادگاه خانواده، اعلام توافق خود را می نویسند و به دادگاه تقدیم می کنند

گواهی عدم امکان سازش به مدت 3 ماه اعتبار دارد، یعنی اگر زوجین ظرف 3 ماه آن را اجرا نکردند، دیگر اعتباری ندارد. گفتنی است شوراهای حل اختلاف در خصوص اختلافات خانوادگی با توجه به تقاضای طرفین می توانند برای برقراری سازش دخالت کنند، در حالی  که در طلاق توافقی افراد معمولا پیش از درخواست طلاق صحبت کرده و به توافق رسیده اند و اگر باز هم علاقه داشته باشند که جلساتی برای سازش و مذاکره بگذارند بالطبع به شورای حل اختلاف که فرصت دوباره ای برای سازش فراهم می کند، ارجاع می شوند. باید اشاره کرد که برای گرفتن طلاق توافقی زوجین از هم نیازی به شرایط و دلایل محکمه پسندی وجود ندارد. در طلاق توافقی زن و شوهر با توجه به شرایط و وضعیت خانوادگی خود به این نتیجه می رسند که دیگر نمی توانند با هم زندگی کنند و در مورد جدایی به توافق می رسند. بنابراین به طور مشترک در دادگاه خانواده حاضر می شوند و صدور گواهی عدم امکان سازش برای اجرای صیغه  طلاق توافقی را درخواست می کنند.  تمام شرایط مالی و غیرمالی مربوط به عقد نیز با توجه به توافق زوجین منظور می شود.
چنانچه زوجین نخواهند یا نتوانند داوری معرفی کنند، دادگاه راسا مبادرت به انتخاب داور می کند. داوران منتخب یا منصوب از ناحیه دادگاه باید مسلمان، متاهل، معتمد، دارای حسن شهرت و حداقل 40 سال تمام بوده و تا حدودی به وضعیت روحی زوجین آشنا باشند یا بعد از نصب در جریان زندگی و اختلاف آنان قرار گیرند.
البته دادگاه هنگام صدور گواهی عدم امکان سازش باید اطمینان حاصل کند که زن حامله نیست و رویه قضایی در این مورد آن است که زن برای معاینه و صدور گواهی به پزشک مورد اعتماد معرفی می شود یا اینکه دادگاه برمبنای اقرار زن به حامله نبودن، مراتب را گواهی می کند.
مدت اعتبار گواهی عدم امکان سازش، سه ماه از تاریخ صدور است و اگر تا پایان آن مدت طرفین یا یکی از آنها برای ثبت به دفترخانه مراجعه نکند، گواهی مذکور از درجه اعتبار ساقط است.
منظور قانونگذار از اجبار طرفین به مراجعه دادگاه، تعیین داور و سرانجام تعیین مدت معین برای حل و فصل اختلاف هاست تا شاید طی این دوران زن و شوهر پشیمان شوند و به خانه و زندگی مشترک بازگردند. از سوی دیگر، گفته می شود که به این ترتیب از اختیارات مرد برای استفاده از حق یک طرفه طلاق نیز کاسته می شود.

 برای گرفتن طلاق توافقی، نیازی به شرایط و دلایل محکمه پسند وجود ندارد و زن و شوهر با توجه به شرایط و وضعیت خانوادگی خود به این نتیجه می رسند که دیگر نمی توانند با هم زندگی کنند

گفتنی است، اگر مردی با وجود صدور حکم عدم امکان سازش به دفترخانه مراجعه نکند، زن حق دارد به دفترخانه برود و دفترخانه موظف است احضاریه ای برای مرد بفرستد و اگر از شوهر خبری نبود، زن باید برای گرفتن وکالت در توکیل به دادگاه مراجعه کند. با درخواست زن، دادگاه می تواند همان موقع حکم عدم امکان سازش را صادر کند و به او وکالت در توکیل بدهد تا با مراجعه به دفترخانه و ارایه حکم عدم امکان سازش و وکالت نامه مزبور، خود را طلاق دهد. حال اگر زن از رفتن به دفترخانه خودداری کند، مرد با مراجعه به آنجا و ارایه گواهی عدم امکان سازش می تواند صیغه طلاق را جاری کند و دفترخانه به زن موضوع را ابلاغ خواهد کرد.
در طلاق توافقی در برگ دادخواست فرقی ندارد که زوج و زوجه کدامشان به عنوان خواهان یا خوانده قرار گیرند. اگر در یک جا زندگی می کنند محل اقامتشان به یک نشانی درج می شود یا مثلا اگر زوجه به دلیل اختلافات در منزل پدر یا اقوام دیگرش به سر می برد محل اقامت فعلی خود را در دادخواست می نویسد. ضمنا این دادخواست باید به دستگاه قضایی محل اقامت خوانده ارایه شود. در صورتی که خواهان، وکیل داشته باشد ردیف مربوط به مشخصات وکیل پر می شود و در غیر این صورت این ردیف خالی می ماند.
در قسمت مربوط به تعیین خواسته، با توجه به ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب 1371 مجمع تشخیص مصلحت نظام، جمله «صدور گواهی عدم امکان سازش» را ذکر می کنند و در قسمت دلایل و منضمات، جمله «فتوکپی مصدق سند نکاحیه» را می نویسند. توضیح اینکه زوجین از عقدنامه شان فتوکپی تهیه می کنند و توسط واحد مربوطه در دادگاه قضایی پس از مطابقت اصل با فتوکپی، مهر فتوکپی برابر با اصل است بر روی فتوکپی زده و تأیید می شود و سپس آن را ضمیمه دادخواستشان می کنند که این فتوکپی را «مصدِق» می گویند؛ یعنی اینکه مطابقت فتوکپی با اصل عقدنامه صورت گرفته و تصدیق و تایید شده است.

منبع


  • آخرین ویرایش:پنجشنبه 29 اسفند 1398
نظرات()   
   

با نزدیک شدن به تعطیلات سال نو ما ایرانیان خانواده ها و علاقه مندان به سفر، به فکر انتخاب یک مقصد ایده آل و مناسب هستند و شما مسافران اگر قصد سفر خارجی در نوروز 1399 را به یکی از کشورهای آسیایی و نزدیک به کشورمان را دارید ما پیشنهادات جذابی برای شما علاقه مندان داریم ؛ این مقاصد به نوعی برای سفر در هر چهار فصل مناسب هستند؛ اما برخی از مقاصد تنها در نوروز برای سفر مناسب هستند مانند تور ترکیه ، امارات و مالزی که در نوروز سفری رویایی را برایتان رقم خواهند زد و خوشبختانه در سایت سلام پرواز می‌ توانید با تورهای محبوب آنها آشنا شده و با هر سلیقه ای تور مورد نظرتان را انتخاب نمایید و تنها با چند کلیک برای نوروزتان از همین الان برنامه ریزی کنید؛ اما جدا از این موضوعات، به راستی بهترین انتخاب برای سفرهای نوروزی در سال 99 چه مقاصدی پیشنهاد می شود؟ در ادامه همراه ما باشید تا چند مقصد پیشنهادی عالی مناسب حال همه افراد را برای سفر در این دوره بشما معرفی کنیم.

در عید امسال (1399) به کدام کشور ها سفر کنیم

 

اما قبل از آن مهم است بداند که قیمت این تورها یکی از فاکتورهای مهم برای مسافران نوروزی محسوب می شود و اگر بخواهم حقیقت را با شما در میان بگذاریم باید گفت که در حال حاضر بر خلاف چند سال اخیر، قیمت تورهای نوروزی بر اساس این که لحظه آخری باشند، لزوما ارزان تر نمی شوند ولی این را هم بدانید که با این شرایط بهتر است زودتر برای خرید تورهای عید 99 خود در اوایل اسفند ماه اقدام نمایید تا انتخاب های بیشتری برای خرید تور را داشته باشید و در ادامه لازم به ذکر است که نمی توان یک قیمت واحد برای تورهای نوروزی از الانبه شما اعلام کنیم زیرا این موضوع بستگی به مقصد مورد نظر شما، تعداد شب های اقامتتان، نوع هتل تان، نوع ایرلاین و زمانی که تور خود را خریداری می کنید دارد، اما توصیه ما به شما این است که به محض ارائه شدن این تورها در منوی تورهای نوروزی خریدهای خود را خیلی زود انجام بدهید.

 

محبوب ترین مقصد سفر ایرانیان، ترکیه

به طور قطع از نظر بیشتر مردم بهترین کشور جهت سفرهای نوروزی، ترکیه می باشد! بله درست است چرا که کلی شهرهای توریستی و جذاب را در خود جمع آوری کرده است که هر کدام جذابیت های منحصر به فرد خودشان را دارند و اینکه محبوب ترین و به اصطلاح، نزدیک ترین کشور خارجی که ما ایرانیان برای سفر خارجی جزو انتخاب اولمان است همین کشور ترکیه میباشد و نیز البته این کشور زیبایی ها و طبیعت شگفت انگیزی هم دارد و حتی بهار بهترین زمان برای سفر به این کشور هم نامبرده میشود و اینکه پایتخت این کشور آنکارا و از مشهورترین شهرهای توریستی آن استانبول نام دارد که این روزها مقصد اول و محبوب تمام ایرانیان می باشد و در ضمن بدک نیست این را هم بدانید که ترکیه تنها مقصدی محبوب برای ایرانیان نیست و در رتبه ششم کشورهای گردشگرپذیر دنیا هم خودنمایی میکند و همچنین مهمتر اینکه برای سفر به این کشور نیازی به دریافت ویزا نخواهید داشت.

در عید امسال (1399) به کدام کشور ها سفر کنیم

 

در ضمن استانبول شهر بسیار زیبا و پایتخت فرهنگی آن هم بشمار می رود و با هر سلیقه ای هم که باشید می توانید شرایط لذت بردن از سفر را برای خودتان براحتی آب خوردن پیدا کنید و شما در این شهر جاذبه های تاریخی جذابی همچون مسجد ایاصوفیه، مسجد سلطان احمد و ... را می توانید مشاهده کنید و جدا از اینها لذت دیدار از جاذبه های گردشگری و تفریحی استانبول می تواند در تعطیلات نوروزی چند برابر شود و خستگی یک سال کار را از تنتان به در کند.

 

بهترین کشور برای تفریحات لوکس و عالی، امارات

یکی از مهمترین کارهایی که در کنار تفریح کردن در ایام عید نوروز انجام می دهیم خرید عید می باشد که ما پیشنهاد می کنیم اگر قصد سفر به یک کشور خارجی در ایام عید را دارید، به امارات و سپس شهر جذاب و لوکس و به پایتخت خرید جهان یعنی دبی بروید و اینکه در این شهر از طرفی جشنواره های خرید بسیاری برگزار می شود و از طرفی مراکز خرید زیاد و معروفی همچون امارات مال، دبی مال و ... هست و دقت کنید که بسیاری از فروشگاه های دبی به صورت 24 ساعته مشغول ارائه خدمت به مراجعه کنندگان هستند و موضوع بعدی این بوده که فصل بهار بعد از فصل پاییز، دومین فصل مناسب برای سفر به این کشور بشمار می رود و از این جهت این امکان مهیاست که در کنار خانوادتان تفریحات ساحلی و آبی جذابی را تجربه کنید و نهایت لذت را ببرید ؛ پیشنهاد می کنیم که به دلیل کاهش قیمت تورها به این مقصد از اوایل اسفند ماه اقدام به خرید تور دبی نمایید.

در عید امسال (1399) به کدام کشور ها سفر کنیم

 

در ادامه با اینکه دبی از جمله شهرهای بسیار پیشرفته و نسبتا گران دنیا این زوها بر سر زبان ها افتاده است، اما هزینه های سفرتان به دبی چندان هم بالا در نمی آید نگران نباشید؛ یکی از بهترین زمان های سفر به دبی هم همین فصل عید و تعطیلات نوروزی است چرا که هنوز هوا چندان گرم نشده و آفتاب سوزان این شهر کویری شما را اذیت نخواهد کرد و در بالا هم گفتیم بهترین مقصد برای خرید است چون این شهر به نوعی مرکز خرید خاورمیانه نیز نام دارد و به غیر از فروشگاه های بزرگ و برند های معروفی که در آن مشاهدهدمی کنید، می توانید از فستیوال های خرید و تخفیف های فوق العاده اش هم بهره مند شوید و لذتش را ببرید و پیشنهاد می کنیم جاذبه های دیدنی همچون : برج خلیفه، پارک آبی وایلد وادی، پیست اسکی دبیش، برج خلیفه دبی، جاده شیخ زاید و ... از دست ندهید.

بکرترین و مدرن ترین کشور برای سفر، مالزی

مالزی جزو کشورهایی است که در سفر در تعطیلات عید امسال خاطره‌ به یاد ماندنی برای شما می سازد، چرا که کلی جاذبه های گردشگری و تفریحی را در خود جای داده است و در کنار اینها سواحل بکر و شگفت انگیزی مثل پورت دیکسون ، ساحل مریب ، ساحل باگان لالانگ و ... در این کشور وجود دارد که باعث شده تا تنوع جاذبه ‌های طبیعی آن را به قدری بالا ببرید که سالانه میلیون ها مسافر و توریست از سراسر دنیا راهی این مقصد شوند و همچنین این کشور علاوه بر جاذبه‌ های طبیعی از برج‌ های بلند و زیبا و رستوران ‌های مشهوری برخوردار است که دیدن هر کدام لطف خودش را دارد و پیشنهاد می کنیم که این کشور را برای تعطیلات عید جزو برنامه ریزی ‌های سفرتان قرار دهید چرا که پشیمان نخواهید شد.

در عید امسال (1399) به کدام کشور ها سفر کنیم

 

همچنین این را هم بدانید که این کشور آسیایی پرطرفدار در مجموع مقصد گردشگری گرانی برای شما نخواهد بود چون بدلیل وفور و زیادی منابع طبیعی، غذا به خصوص غذای خیابانی در مالزی قیمت بسیار پایینی داشته و امکانات اقامتی متنوعی در کشور وجود دارد که شما با توجه به بودجه‌ در نظر گرفته تان انتخاب های گوناگونی پیش روی خواهید داشت، ضمنا در مالزی از هاستل ‌های ارزان ‌قیمت گرفته تا هتل‌ های 5 ستاره لوکس هم نسبت به بسیاری از مقصدهای گردشگری دنیا، ارزان ‌تر هستند بنابراین خیالتان بابت هزینه تان راحت باشد و اینکه بیشتر مسافران، بیشتر کوالالامپور را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب میکنند چرا که در این کشور علاوه بر برج‌ های مشهور پتروناس، جاذبه ‌های طبیعی زیادی جای خوش کرده اند مثلا : باغ پرندگان، کوه کینبالو، موزه هنرهای اسلامی، پارک ملی تامان نگارا، غار باتو و... از دیگر جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی مالزی هستند که هر کدام ارزش چندین بار دیدن را دارند.


https://vananews.com/fa/news/316624/%d8%af%d8%b1-%d8%b9%db%8c%d8%af-%d8%a7%d9%85%d8%b3%d8%a7%d9%84-1399-%d8%a8%d9%87-%da%a9%d8%af%d8%a7%d9%85-%da%a9%d8%b4%d9%88%d8%b1-%d9%87%d8%a7-%d8%b3%d9%81%d8%b1-%da%a9%d9%86%db%8c%d9%85


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات